Για πρώτη φορά, η MAN Truck & Bus κατέκτησε την πρωτιά στις ταξινομήσεις αμιγώς ηλεκτρικών λεωφορείων στην Ευρώπη (Ε.Ε.+3), χάρις στην εντυπωσιακή εμπορική πορεία του Lion’sCity E.
Με 780 μονάδες του συγκεκριμένου αστικού λεωφορείου, το μερίδιο αγοράς του κατασκευαστή ανήλθε στο εντυπωσιακό 13,3% επί του συνόλου της ευρωπαϊκής αγοράς. Είναι χαρακτηριστικό ότι, σε σχέση με το 2022 (263 μονάδες), οι ταξινομήσεις του Lion’s City E σχεδόν τριπλασιάστηκαν.
Οι αγορές στις οποίες ο κατασκευαστής ήταν πρώτος σε ταξινομήσεις ήταν: Γερμανία, Σουηδία, Βέλγιο, Σλοβενία και Αυστρία, ενώ παράλληλα, σχεδόν το 80% των λεωφορείων MAN πωλήθηκαν στις πέντε αγορές που διαθέτουν το μεγαλύτερο πάρκο ηλεκτρικών λεωφορείων –Γερμανία, Νορβηγία, Σουηδία, Ισπανία και Βέλγιο.
![φωτό: MAN Truck & Bus φωτό: MAN Truck & Bus](/sites/default/files/styles/lg_jpeg/public/articles/p-bus-eot-man-1000-ebuses-01%20-%20man.jpg.jpeg?itok=D__BkjaP)
Πρόσφατα, το υπ’ αριθμόν 1000 Lion’sCity Ε εξήλθε της γραμμής παραγωγής στο εργοστάσιο του κατασκευαστή στο Σταραχόβιτσε της Πολωνίας, ενώ έχει ανακηρυχθεί και «Διεθνές Λεωφορείο της Χρονιάς» για το 2023.