Τον προπομπό της έκδοσης περιορισμένης παραγωγής που θα λανσαριστεί το προσεχές φθινόπωρο, αποτελεί το Renault Alaskan ICE Edition που έκανε ντεμπούτο στη φετινή έκθεση της Γενεύης.
Η ειδική αυτή έκδοση του pick-up της Renault ξεχωρίζει με τη λευκή απόχρωσή της, την οποία διανθίζουν μαύρα και κόκκινα γραφικά. Προεξάρχον χαρακτηριστικό του οχήματος αποτελεί το δίχρωμο hard-top κάλυμμα της καρότσας το οποίο κλειδώνει, αλλά και οι μαύρες ράγες, όπως και η ίδιας απόχρωσης ζάντες αλουμινίου των 18 ιντσών. Στην πολυτελή καμπίνα του Alaskan, συναντάμε -μεταξύ άλλων- δερμάτινα καθίσματα, αλλά και το premium ηχοσύστημα της Focal.
Τεχνικές αναβαθμίσεις δεν υπάρχουν, οπότε το Alaskan ICE Edition διατηρεί αναλλοίωτο τον dCi κινητήρα των 2,3 λτ. της Renault, ο οποίος αποδίδει 160 ή 190 ίππους ισχύος.
![Προεξάρχον χαρακτηριστικό του οχήματος αποτελεί το δίχρωμο hard-top κάλυμμα της καρότσας το οποίο κλειδώνει, αλλά και οι μαύρες ράγες, όπως και η ίδιας απόχρωσης ζάντες αλουμινίου των 18 ιντσών. Προεξάρχον χαρακτηριστικό του οχήματος αποτελεί το δίχρωμο hard-top κάλυμμα της καρότσας το οποίο κλειδώνει, αλλά και οι μαύρες ράγες, όπως και η ίδιας απόχρωσης ζάντες αλουμινίου των 18 ιντσών.](/sites/default/files/styles/max_width_xxl_jpg/public/article-images/33_alaskan2.jpg?itok=Fyawj0Yz)